خانه > معرفی شهر کارچان

معرفی شهر کارچان

معرفی شهر کارچان

شهرکارچان در سال ۱۳۸۸ با توجه به مصوبه هیئت دولت از روستا به شهر ارتقاء یافت در حال حاضر این شهر از توابع شهرستان اراک و مرکز بخش معصومیه می‌باشد. و طبق آخرین سرشماری در سال۱۳۹۰جمعیتی بالغ بر ۳۷۵۲ نفر در آن سکونت دارند ، فاصله شهرکارچان تا مرکز استان ۱۵کیلومتر می‌باشد و از شمال غربی به شهر اراک و از شمال شرقی به شهر امیرکبیر و قم منتهی می گردد. وضعیت این شهر از نظر تپوگرافی با مختصات جغرافیایی ۴۹ درجه و ۵۶ دقیقه عرض شمالی و ۳۴ درجه و ۶ دقیقه طول شرقی قرارگرفته و ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۷۰متر است.

قدمت این شهر به روایتی به دوره تیمور لنگ برمی‌گردد که در منطقه انجدان جنگ سختی بین فرقه اسماعیلیه و تیمور لنگ سر می‌گیرد که در آن زمان روستای کارچان موجودیت داشته است. در کتاب حسن قمی درباره تاریخچه قم نیز به روستای کارچان اشاره شده که نام معرب کارچان (الکارجان) با مختصات جغرافیایی در کتاب آمده است و با توجه به کتاب تاریخچه قم قدمت کارچان به بیش از ۱۰۰۰ سال می‌رسد.

وجه تسمیه: در زمان‌های قدیم با توجه به اینکه اهالی روستا به ساخت ادوات کشاورزی اشتغال داشتنه اند و یکی از این ادوات (چان) بوده که ابزاری است برای کوبیدن گندم ، و اهالی آبادی‌های اطراف برای تهیه و تعمیر ادوات کشاورزی به این روستا مراجعه می‌کردند به همین دلیل نام این روستا به کارچان ( محل ساخت چان) شهرت یافت.